Jak jsme začínali – hadrware

TeamSpeak TS3 public server

Jak jsme začínali – hadrware

2. 1. 2019 Články 0

V tomto článku jsem se rozhodl popsat na jakých serverech náš TeamSpeak fungoval v minulosti, v dalším popíši současnost.

Když jsme začínali v roce 2005, nikdo nečekal, že se server nějak rozšíří, ani, že přežije tak dlouho. Byl to v té době projekt hlavně na získání zkušeností jak mně (Tharo), tak mého tehdejšího kolegy (Distorion). V té době vůbec TS3 neexistoval a používal se TS2. Na úplný začátek jsem z přebytečných, nebo levně koupených komponent poskládal funkční stroj, tehdy Intel Celeron D 2.2 GHz, 512 MB RAM, 10 GB HDD, Windows Server 2003 a připojení k internetu 5 Mbps. Nebylo to mnho, ale spolehlivě to stačilo a server takto fungoval několik let.

Tuším, že kolem roku 2008 jsme se rozhodli vstoupit také na pole GameHostingu a pořídili úplně nový, v té době extrémně výkonný server, který obsahoval: 2x Intel Xeon Quad Core 2.33 GHz, 16 GB RAM, 3x 320 GB HDD a 2x vyhrazený 100 Mbps port. Byl to velký skok, ale posunulo nás to zase o kus dále.

Když jsme se v roce 2010 rozhodli spustit již současný TeamSpeak 3 server, provázelo to další upgrade hardware. Před tímto přechodem nás rovněž opustil člen týmu Distorion a místo něj nastoupil zmCZk. Pořidili jsme pro naše účely Intel i7 920, 24 GB RAM, 2x 1 TB HDD a 1 Gbps port. Tento server však stále sloužil také pro komerční hostingové účely a tak byly jeho parametry skutečně potřebné. Musím říct, že tento server vydržel sloužit celých 5 let v nonstop provozu bez jedinné závady (když nepočítám výměny pevných disků).

Když už pomalu byl čas na upgrade, naskytla se nečekaně možnost využít server po bývalém zákazníkovi z jiného projektu. Jeho konfigurace byla více než dostačující a tak nebylo co řešit. Jednalo se o Intel i7 3770, 32 GB RAM, 2x 1 TB HDD, 1 Gbps port. Na tomto hardware jsme zcela bez problémů fungovali asi půl roku, kdy se dá říct, že nastala prozatím poslední změna. Tou byl náš přesun do oblak, ale o tom až příště.